Phone: 650-222-4022 Email: info@cfaa.org

Results

SOFTBALL

Division One

Gold-LA City Brown

Silver-SF City Red

Bronze-LA City Gangreen

Division Two

Gold-Solano County Fire

Silver-San Diego

Bronze-Fresno

Division Three

Gold-Contra Costa County

Silver-San Bernardino

Bronze-Menlo Park

Division Four

Gold-Newport Beach

Silver-San Jose

Bronze-Riverside City Fire

Division Five

Gold-Modesto

Silver-Rancho Cucamonga

Bronze-Alameda County

Surfing

Open Short Board
Gold Brandon Hawkins
Silver  Jordan Robinson  L A Co
Bronze  Ian Garcia  La Mesa
Masters Short Board
Gold  Gregg Drude  L A Co
Silver  Mike Diehl  Chino Valley
Bronze  Charles Wessler  L A City
Senior Short Board
Gold  Tim Ecker  L A Co
Silver  Daniel Blase  L A City
Bronze  Chris Miller  L A Co
Senior Long Board
Gold  Chris Miller  L A Co
Silver  Brett Heimstra L A Co
Bronze  Nick Shobelock  San Diego
Masters Long Board
Gold  Matt Gordon  Anaheim
Silver  Dylan Bailey  San Francisco
Bronze  Mike Diehl  Chino Valley
Gold Masters Long Board
Gold  Bruce Fearon  Santee
Silver  Lance Low  Orange Co
Bronze  Christian Arballo  L A City

 

 

The 2019 Bass fishing event was a huge success. This year’s event was held in Northern California on the Delta. It was a very close finish at the scales on day two. The team of Travis Williams and Cody Baxter headed into day 2 with a 3lb lead anchored by the big fish of the tournament that weighed 7.66 lbs. Finishing in 1st place, Travis Williams and Cody Baxter with 33.30 lbs. (Mountain View Fire), finishing in 2nd place Greg Gutierrez and Jesse Sisneros with 31.18 lbs. (Cal Fire), and in 3rd place, Jim and Logan Huntze with 27.72 lbs. (Contra Costa Fire). We would like to thank all the competitors who made it out and we would like to thank Russo’s Marina for hosting our event. We look forward to seeing everyone again on the CA Delta for the 2020 Bass Event.

 

CROSSFIT MEDAL WINNERS

FEMALE
🥇Natalie Nacker, ORANGE COUNTY FIRE AUTHORITY
🥈Phebe Johanson, RICHLAND FIRE
MALE
🥇Eric Gatti, SANTA BARBARA COUNTY
🥈Jake Jerzykowski, DOWNEY FIRE
🥉Salvador Bahena, LA COUNTY FIRE
Brenden Kalfus, ANAHEIM FIRE
Michael Jimenez, FRENCH CAMP MCKINLEY
Christian Klein, RIALTO FIRE
MASTERS
🥇Todd Weygandt, SACRAMENTO FIRE
Over-the-line
“A” Flight
Gold-Dirty Mike and the Boys
Silver-Gangreen
Bronze-National City Slippery Skunks
“B” Flight
Gold-Alameda City Dogs
Silver-GASH
Bronze-Kern County
“C” Flight
Gold-Solano County
Silver-Oakland Parts Unknown
Bronze-Fountain Valley
39 and Over
Gold-San Jose Fire Over-the-Hill
Silver-Central County
Bronze-Rusty Hoses
Pickleball
Gold-Essex/Voorhees Encinita Fire
Silver-Tantoco/Chitwood LA City Fire
Bronze-Thachi/Kuriso Oakland Fire
Cornhole
Pool “A”
Gold-Nicholas Lima/Robert DeRosa
Monterey Park Fire
Silver-Nick Vandermeer/Kurt Probasco
Fresno Fire
Bronze-Eli Held/Rocky Rodarte
Folsom Fire
Pool “B”
Gold-Dustin Sumrow/Nicholas Wanner
Sac Metro Park Fire
Silver-Jim Meacham/Robert Hayes
LA City Fire
Bronze-Lorin Adams/Chase Diaz
Fairfield Fire
Beer Pong
Winners Bracket
Gold-C. Hileman/M. Kaebnick
Silver-Wallace/Berger
Bronze-L. Bauer/C.Trenholm
Losers Bracket
Gold-M.Andrews/D. Sumrow
Silver-A.Muraoka/N.Porras
Bronze- J. Pickerell/Seaton
Disc Golf
“A” Division
Gold-Sean O’Donnell Fountain Valley Fire
Silver-Matthew Busko Pasadena Fire
Bronze-Joshua Aranda San Jose Fire
“B” Division
Gold-Marc Roosen Fountain Valley
Silver-Robert Martin Metro Fire
Bronze-Darrell Degner San Bernardino Fire
Table Tennis
“A” Singles
Gold-Julius Tantoco
Silver-Stan Frisbee
Bronze-Roger Fong
“B” Singles
Gold-John Tuiasosopo
Silver-Joe Szabados
Bronze-Michael Thomas
Doubles
Gold-Julius Tantoco/Stan Frisbee
Silver-John Tuiasosopo/Roger Fong
Bronze-Joe Szabados/Michael Thomas

GOLF, CFAA 2019, San Diego

“A” Flight TEAM

Gross

Gold: David Hernandez & Ryan Dermirdjian

Silver: Shane Neveu & Vincent Aiello

Bronze: Ryan Chance & Matt Nunez

Net

Gold: Steven Lien & Steve Avila

Silver: Scott Kendrick & Greg Jessen

Bronze: Dale Gant & Joe Szabados

“B” Flight TEAM

Gross

Gold: Jack Alvord & Scott Sousa

Silver: Robin Brabb & Rick Wilson

Bronze: Ron Levy & Marty Dale

Net

Gold: Todd Weygandt & Matt Schriver

Silver: Sean Burrows & Josh Perry

Bronze: Doug Simpson & Roger Saindon

“C” Flight TEAM

Gross

Gold: Joseph Vigil & John Thomson

Silver: James Chiu & Ron Martinez

Bronze: Mark Maddox & Dino Torres

Net

Gold: John Laur & Bob Lugo

Silver: Eric Anderson & Timothy Mckee

Bronze: Jason Rice & Tyler Stremel

“A” Flight Individual

Gross

Gold: Ryan Dermirdjian

Silver: Vincent Aiello

Bronze: David Hernandez

Net

Gold: Chris Miller

Silver:  Adam Sinclair

Bronze: Michael Cherry

“B” Flight Individual

Gross

Gold:  Christian Olazar

Silver: Steven Lien

Bronze: Robin Brabb

Net

Gold: Glen Silva

Silver: Jack Alvord

Bronze: Greg Jessen

“C” Flight Individual

Gross

Gold: James Chiu

Silver: Scott Sousa

Bronze: Scott Kendrick

Net

Gold: Brad McHenry

Silver: Ron Levy

Bronze: Eric Anderson

“D” Flight Individual

Gross

Gold: Gil Castillo

Silver: Danny Vidana

Bronze: Michael Garcia

Net

Gold: Roger Saindon

Silver: Matt Schriver

Bronze: Sean Burrows

“E” Flight Individual

Gross

Gold: Jason Rice

Silver: Hansen Perkins

Bronze: David Spitz

Net

Gold: John Laur

Silver: Mark Maddox

Bronze: John Thomson

 

Basketball

Division 1

Gold-Oakland

Silver-San Francisco

Bronze-Sacramento City

 

Division 2

Gold-Davis Fire

Silver-Santa Monica Fire

Bronze-Downy/Compton Fire

 

Soccer

Gold-Orange County Fire

Silver-LA County Fire

Bronze- San Francisco Fire

 

 

Bowling

Singles “A”

Gold-Jim Barnes

Silver-Roger Tilford

Bronze-Daniel Curry

Singles “B”

Gold-Scott Cardiff

Silver-Steve Goytia

Bronze-John Thompson

Singles “C”

Gold-Keenan Porche

Silver-William Curtis

Bronze-Carmen Llacqua

Singles “D”

Gold-Rob Thompson

Silver-Dustin Sumrow

Bronze-Kevin Widner

Singles “E”

Gold-Patrick Olson

Silver-Joel Cecil

Bronze-Patrick Reyes

Doubles “A”

Gold-Kieth Holloway/Roger Tilford

Silver-Russ Arcebido/Marc Backos

Bronze-Steve Goytia/Greg Spence

Doubles “B”

Gold-Steve O’Neil/Carmen Llacqua

Silver-Rob Thompson/John Thompson

Bronze-Terry Woo/John Sanchez

Doubles “C”

Gold-Alex Molina/Keenan Porche

Silver-Dustin Sumrow/Any Moore

Bronze-Kevin Wildner/John Deneen

Team “A”

Gold-Steve Goytia/Glen McDonald/Scott Cardiff/Greg Spence

Silver-Ray Rubio/Keith Holloway/Roger Tilford/Jim Barnes

Bronze-Russ Arcebido/William Curtis/Matthew Martinez/Marc Backos

Team “B”

Gold-Alex Molina/Edward Martin/Keenan Porche/Raymond Keene

Silver-Jim McCombs/John Deneen/Moe Torres/Kevin Widner

Bronze-Steve O’Neil/Barry Cupples/Patrick Reyes/Carmen Liacqua

 

Horseshoes

SINGLES RESULTS  “A” DIVISION

GOLD    Jamie Boyle – San Francisco Fire Dept.

SILVER   Matt Busko – Pasadena Fire Dept.

BRONZE   Steve Choe – Pasadena Fire Dept.

SINGLES RESULTS “B” DIVISION

GOLD   Ben Canedo – San Francisco Fire Dept.

SILVER   Bill McFarland – San Francisco Fire Dept.

BRONZE   Jack Cremen – San Francisco Fire Dept.

SINGLES RESULTS “C” DIVISION

GOLD   Chris Spear – San Francisco Fire Dept.

SILVER   Ron Tonelli – Santa Rosa Fire Dept.

BRONZE   Dan Kelly – San Francisco Fire Dept.

SINGLES RESULTS 30’ DIVISION

GOLD   Dan Martin – Los Angeles City Fire Dept.

SILVER   Ron Tonelli – Santa Rosa Fire Dept.

 

DOUBLES RESULTS “A” DIVISION

GOLD   Dan Martin & James Martin – Los Angeles City Fire Dept.

SILVER   Matt Busko & Steve Choe – Pasadena Fire Dept.

BRONZE   Bill McFarland & Dan Kelly – San Francisco Fire Dept.

DOUBLES RESULTS “B” DIVISION

GOLD   Ron Tonelli – Santa Rosa F. D. & Chris Spear – San Francisco F. D.

SILVER   Jack Cremen & Ben Canedo – San Francisco Fire Dept.

BRONZE   Dave Lerma & Josh Aranda – San Jose Fire Dept.

 

 

Softball

 

 

Copyright © CFAA
Cloud Hosting & Website Design by FireCentrics.com